Monitoring przez internet

adres
logo

| Monitoring |    | Monitoring przez internet |    |Kamery przemysłowe|

paper_airplane

Monitoring przez internet

Monitoring przez Internet to nowoczesne połączenie tradycyjnych kamer przemysłowych z możliwością podglądu kamer na odległość za pomocą zwykłego komputera przeglądarki internetowej i Internetu.

 

Sklep Kamery Przemysłowe
Montaż monitoringu cennik

Rejestrator cyfrowy
Kamera wandaloodporna
Przewód koncentczyny
Zasilacz
Rozdzielacz

Monitoring przez internet

line3

Wszyscy zdają sobie sprawę jakie kożyści niesie ze sobą instalacja telewizji przemysłowej. Są to nie tylko bezpośrednie zyski ale również zwiększone bezpieczeństwo oraz kontrola. Podłączając kamery przemysłowe pod Internet zyskujemy dodatkową możliwość obserwacji monitoringu w czasie rzeczywistym. Ma to nieocenione korzyści gdyż nie wszytko zawsze zdążymy wyłapać podczas przeglądania już zapisanego materiału.

Jak działa monitoring przez Internet

line3

Zasada działania jest bardzo prosta. Po poprawnym skonfigurowaniu rejestratora i Internetu, wystarczy za pomocą przeglądarki internetowej np. Internet Explorer lub Firefox podać adres rejestratora a następnie login i hasło aby zobaczyć kamery on-line. Oczywiście poza obserwacją obrazu na żywo można również odtwarzać zapisany wcześniej materiał oraz słuchać dźwięku z mikrofonu o ile taki został zainstalowany. Ponadto możliwa jest pełna konfiguracja przez Internet np. przy użyciu rejestratorów cyfrowych BCS.

zestaw-cctv

1015,00 zł brutto

zestaw-cctv2

1192,00 zł brutto

zestaw-cctv4

1237,00 zł brutto

zestaw-cctv3

1645,00 zł brutto

Jaki łącze wybrać do monitoringu przez internet

line3

Generalnie wybór łącza dla monitoringu powinien być zawsze skierowany na łącze stałe kablowe np.: Neostrada, Netia, DLS, UPC, Aster, Vectra i wiele innych które oferują publiczny adres IP najlepiej stały i możliwość przekierowywania portów.  Jeżeli chodzi o jego szybkość to najważniejszy jest parametr wysyłanie (upload) a nie pobieranie (download) tak jak podają wszyscy dostawcy. Np. kupując neostradę 20 Mbps otrzymujemy możliwość

wysyłania danych tylko 1 Mbps czyli możemy się przygotować, że płynnie w pełnej rozdzielczości będą działały nam 2 kamery naraż. Średnio potrzeba ok. 0,5 Mbps/s do płynnego działania kamer.

Oczywiście możliwe jest obniżenie jakości transmisji w celu przyspieszenia pracy monitoringu przez Internet ale nie jest to zalecane. Zdecydowanie lepszym wyborem zdaję się być ograniczanie ilości oglądanych kamer do jednej. W takim układzie każde łącze internetowe powinno być dobre.

Co potrzeba do monitoringu przez internet

line3

Poza oczywista sprawą instalacji systemu monitoringu musimy zapatrzeć się w tzw. router (urządzenie które rozdziela Internet na wiele komputerów za pomocą kabla lub sieci bezprzewodowej WiFi). Ja osobiście polecam firmę Linksys jako najbardziej pewną i stabilną ale na pewno wiele instalatorów i informatyków będzie chciało zdecydować się na inna markę.  Przed zakupem routera należy upewnić się czy nasz dostawca internetowy nie dostarczył nam już routera a jeżeli tak to czy ma on możliwość przekierowywania portów.

schemat monitoring1

Jaki wybrać router do monitoringu

line3

Na rynku można spotkać dwa najpowszechniejsze typy routerów pierwszy z modemem DSL czy (neostrada i Netia) reszta to routery z wejście WAN czyli z tradycyjnym wejściem sieciowym. Powinniśmy dowiedzieć się u operatora w jaki sposób będzie dostarczał Internet. Część operatorów dostarcza sam modem DSL do którego wystarczy podłączyć sam router np. (Vectra, Aster, UPS).

Przekierowanie portów w rejestratorze cyfrowym?

line3

Często używam sformułowania przekierowanie portów na potrzeby monitoringu przez Internet, postaram się wyjaśnić o co chodzi. Dostająć się do rejestratora np. BCS używamy 3 standardowych portów (80 ten używamy przy przeglądaniu stron internetowych) 37777 oraz 37778. Cały Internet a dokładniej protokół TCP/IP jest podzielony na 65 tysięcy portów i każda aplikacja korzysta z innego portu. Po podaniu naszego numeru IP routera w przeglądarce system łączy nas z naszym routerem. Automatycznie również wysyłamy zapytanie na wyżej wskazane porty. W tym Momocie router musi wiedzieć, że zapytanie dotyczy rejestratora monitoringu o adresie wewnętrznym np. 192.168.1.108. Jeżeli nie mamy ustawionego przekierowania portów lub router tego nie obsługuje monitoring przez Internet nie będzie działał.

Czy musze mieć stały adres IP ?

line3

Stały adres IP jest wygodny ponieważ zawsze aby połączyć się z rejestratorem wystarczy podać go w przeglądarce. Jeżeli dysponujemy adresem dynamicznym zmiennym nigdy nie wiadomo jaki będzie jego numer po zmianie adres. (problem dotyczy np. neostrady, neti itp.) Oczywiście można skorzystać z usługi DynDns (dynamic dns) jest ot usługa płatna i odpowiednio skonfigurowana na routerze przypisuje dynamiczny numer IP do nazwy np. monitoring.dvrdns.org. Router łączy się z systemem DynDns i w przypadku zmiany adresy podaje jego nową wartość. Chcąc wywołać monitoring przez Internet podajemy w przeglądarce tylko nazwę.

Czy monitoring przez Internet ma gorszą jakość niż na żywo?

line3

Tak odrobine, wynika to z aspektu kompresji obrazu na potrzeby transmisji przez Internet. Niestety gdybyśmy chcieli przesłać obraz takiej samej jakości jak bezpośredni przy rejestratorze, potrzebny by był bardzo szybki Internet już dla jednej kamery. Ze względu na optymalny wybór zdecydowano się na kompresje w rejestratorach. Aktualnie utrata jakości nie przewyższa 15%.

Czy warto inwestować w monitoring przez Internet ?

line3
dvrrec

Tak w każdym przypadku. Nie Doś, że mamy możliwość obserwacji z dowolnego miejsca na świecie, to np. pracownicy mają świadomość, że mogą być kontrolowani i pracują wydajniej.  Poza tym monitoring przez Internet jest wygodny gdyż nie potrzeba podchodzić do rejestratora, który często jest zainstalowany w mało dostępny miejscu aby odtworzyć nagranie.

takedown - 3.01.2013 r.